4 жовтня 1902 року на станції Лентваріс (Литва) у сім’ї майстра дротяно-цвяхового заводу народився майбутній вчений Олександр Люціанович Бельгард.
Нагадаємо, що Олександр Бельгард вперше розробив типологію штучних лісів степу, засновану на трьох факторах-лісорослинних умовах, екологічній структурі, типі деревостою. Ця система типології лісів використовується на практиці при лісорозведенні у степовій зоні України. Одним з найбільш важливих відкриттів професора називають запропонований ним метод екологічного аналізу рослинного покриву, заснований на розробленій ним же схемою життєвих форм-екоморф.
Нагадаємо, що саме за ініціативи Бельгарда була створена Комплексна експедиція Дніпропетровського університету з вивчення лісів степової зони України.
Починаючи з 1968 року, Комплексна експедиція сконцентрувала свої дослідження в Самарському лісі, де під керівництвом професора були закладені експериментальні пробні ділянки для комплексного стеження за динамікою природних процесів. З 1968 року тут почав діяти біосферний стаціонар, якому у 2002 році надано ім’я Олександра Бельгарда.
Видатний вчений пішов з життя 20 серпня 1992 року.
– Досягнення Бельгарда в ботаніці можна порівняти з досягненнями Менделєєва в хімії, – каже «Днепру вечернему» кандидат біологічних наук Вадим Манюк, – Створена Олександром Люціановичем струнка наукова система типології лісів у степовій зоні схожа на знамениту періодичну систему хімічних елементів. Користуючись їй можна прорахувати, як розвиватиметься лісова посадка, які дерева і скільки коштує посадити. Задовго до комп’ютерної ери вчений постарався врахувати всі різноманіття факторів визначальних розвитку лісів – характер грунтів, рельєф, зволоження і т. д.
Залиште відповідь